Ласкаво просимо, трон наразі вільний
29
жовтня 2017 О 21:53
96
Звідки береться страх і навіщо він потрібен?

Дуже часто наші страхи обмежують наші можливості. Ми відвідуємо велику кількість тренінгів, слухаємо багато вебінарів про те, як досягати кар’єрного і життєвого успіху, як змінювати себе, як будувати гармонійні відносини, але часто у нас не вистачає рішучості або енергії для того, щоб почати робити щось та змінюватися, або ж нас переповнюють страхи. Перший українодівочий сайт гарного настрою "Каралєвна" вирішив дізнатися про страх трішки більше. Роман Мельниченко, психотерапевт, сімейний психолог, експерт Центру системного розвитку Persona пояснив, що таке страх і для чого він нам потрібен, чи треба з ним боротися і як із ним жити.

Що таке страх, звідки він береться і чи можна його позбутися?

Страх – емоція, вироблена в процесі еволюції, і побороти її не можна та і не треба. Це наш ресурс діяти в екстремальних ситуаціях. Тому він необхідний для виживання.

Яка справжня роль страху в нашому житті?

Сьогодні його роль важлива, як і раніше, в ті часи, коли люди жили серед дикої природи. Сьогодні завдяки страху ми не біжимо поперед авто, не сунемось за край вікна, миємо руки перед їжею, приймаємо ліки і тд. А також заробляємо гроші, вчимося і розвиваємося. Ми не відчуваємо його постійно, бо він стоїть на сторожі і вмикається тоді, коли потрібен. В тих же екстримальних ситуацях, наприклад.

Чому уникати чи ігнорувати страх небезпечно?

Бо ігнорування страху на фізичному рівні може призвести до травм чи смерті, а на психологічному – до розмивання власних границь, до вирати власного Я, цілей і бажань власного Я.

Які види страхів існують? Бо хтось боїться темряви, хтось собак, а хтось – змін.

Страхів є дуже багато, але всі вони зводяться до чотирьох: страх смерті, страх самотності, страх беззмістовного життя, страх відповідальності. Тим, хто хоче детальніше дослідити цю тему, рекомендую почитати Ірвіна Ялома "Екзистенційна психотерапія", а я лише скажу, що якщо у вас є страх самотності, то враховуючи вище написане, що страх вмикається лише тоді, коли є небезпека, то виходить, що ви ВЖЕ ОДИНОКІ. Тобто страх вмикається не тому, що вам буде самотньо в майбутньому, або що ви буквально зараз одні на безлюдному острові, а тому, що в силу різних психологічних причин, ви вже одинокі. Ви боїтеся стосунків, а тому їх уникаєте, виникає страх, щоб штовхнути вас у стосунки. Якщо ви маєте страх, що в житті немає сенсу, то ви вже втратили його, а психіка людини починає втрачати цілісність, не маючи мети існування і тд.

Як подолати тривожність? Як перетворити страх на ресурс? Чи можете порадити техніку чи вправу, яка допоможе подолати панічну атаку чи страх?

Тривога – наслідок витіснених страхів і стресу. Подолати її не так просто. Страх має конкретну причину, а тривога вже ні. Щоб її подолати по-справжньому необхідно знайти, а потім усунути причини і це потребує, в основному, психотерапії. Знизити тривогу тимчасово можна. З допомогою заспокійливих чаїв, йоги, спорту, релаксації тощо. Але треба шукати причину і долати її. Просто вправа на подолання сильної тривоги – це дихати. Наприклад, глибоко вдихнути і на чотири такти затримати подих, потім повільно видихнути і так з хвилину. Також допомогає техніка "заземлення", коли ви зручно сідаєте і міцно ставите ноги на підлогу, відчуваєте, що підошви надійно стоять, далі відчуваєте вагу тіла і те, що воно надійно розміщене і в безпеці, можна поєднати цю техніку з дихальною вправою.

Роман Мельниченко – засновник та експерт Центру системного розвитку «Persona», психотерапевт, сімейний психолог. Практикує вже близько 10 років, у своїй роботі використовує методики з різних напрямків: техніки по роботі з емоціями, пропрацювання життєвих сценаріїв за методикою Еріка Берна, арттерапевтичні методики, робота з архетипами та глибинними шари психіки (юнгіанський аналіз), екзистенційна психотерапія.

Відео під назвою Dare Change – це рекламний ролик бренду одягу, але там жодного слова, жодного кадру про одяг. Там про страх і про жінку, дівчину, дівчинку. Про силу і рішучість піти назустріч своєму страху. Неодмінно подивіться це відео, воно неймовірно сильне та мотиваційне.

Слава Світова
Автор:
Слава Світова
comments powered by HyperComments