Ласкаво просимо, трон наразі вільний
03
травня 2018 О 16:23
362
Розвантажувальні дні: так чи ні? Поради лікаря-дієтолога Оксани Скиталінської

Тільки-но всі повставали з-за великодніх столів, як почалися маївки-гаївки, пікніки та шашлики. Важко відмовитися від апетитних смаколиків, але й гарно виглядати хочеться понад усе. Аби не катувати себе виснажливими дієтами існують "розвантажувальні дні", саме про них розповідає лікар-дієтолог Оксана Скиталінська. Тож читайте корисні поради на Першому українодівочому сайті гарного настрою "Каралєвна", будьте красивими і здоровими!

Отже, чи корисно робити "розвантажувальні" дні?

Корисно, але з розумінням справи і все - індивідуально: те, що підходить одному, не підходить другому.
1. Якомога більше клітковини: овочів варених та свіжих, ягід, насіння льону, гречки та вівсяних висівок. Клітковина зменшує контакт токсинів зі стінкою кишківника та зменшує їх проникність у кров. Не забувайте і про пребіотики - компоненти їжі та напоїв, що «прицільно» живлять корисну кишківникову мікрофлору - топінамбур, артишок, настій цикорію.
2. Додайте сульфорафану. Цей дивовижний компонент, який входить до складу хрестоцвітих (усі види капусти, рукола) стимулює утворення в печінці дуже важливих ферментів, що необхідні для повноцінного процесу всіх фаз детоксикації. Особливо багатою на сульфорафан є сира броколі –  достатньо пожувати одне-два суцвіття в день.
3. Спермідин цитрусових. Ця важлива речовина стимулює процес аутофагії, тобто очищення клітин від так званого "клітинного сміття". Достатньо одного фрукта в день. 4. Пробіотики. Кисломолочні напої з живими біфідобактеріями сприятимуть відновленню кишечної мікробіоти – царства мікроорганізмів, які населяють наш кишківник та впливають на всі процеси обміну речовин, а також на наше самопочуття, настрій та пам'ять.
5. Вода.️ В ці дні на нашому столі в якості основного зі всіх інших напоїв має бути саме вода. Хіба що її можна "розбавити" компанією з однієї чашки кави та зеленого чаю. Все. Ніяких компотів, чаїв, нектарів і навіть фруктових соків.
Звичайно, всі ці лайфхаки не поєднувати зі смаженими «катлєтами» та «наполєонами :)

Щодо води.
Нам десятками років стійко й "авторитетно" нав'язують необхідність пити усім по 2,5 - 3 і навіть 4 літри води. Кажуть, що вода "вимиває токсини", робить гладкою шкіру, позбавляючи її зморшок і т.п. Навіть придумали чітку цифру 8. Для багатьох людей випити навіть 5 склянок води є мукою і вони буквально силоміць вливають її в себе. Ніяких наукових доказів про необхідність пиття саме великої кількості води ніде немає (ще раз наголошую: воду обов‘язково потрібно пити і саме вода — найкращий напій, який створила природа).

Чому нам НЕ потрібно пити так багато води?
1. В продуктах харчування є багато так званої зв'язаної води, особливо у фруктах, ягодах, овочах (85-90%); молоці (під 90%), м'ясі, рибі, яйцях (75-90%), і навіть у кашах та макаронах.
2. ️При окисленні жирів, білків та вуглеводів також виділяється вода: 100 г жиру - майже 100 мл води; 100 г вуглеводів - понад 55 мл; білка - майже 40 мл.
3. І якщо добова норма води складає приблизно 2 700 мл, то це НЕ означає, що цю воду потрібно ВИПИТИ.

Бо, рахуємо:
• 500 мл –  рідкі страви;
• 700 мл – продукти (овочі, фрукти, ягоди, каші);
• 1000 мл – вода, чай, кава, напої і т.д);
• 300-400 мл – ендогенна вода, яка утворюється в процесі обміну речовин.
А ще вода виділяється з потом, повітрям, яке ми видихаємо, сечею та калом. І звичайна людина на дефіцит рідини реагує спрагою, викликаною тим, що згущується кров, що, в свою чергу, передається сигналами від хемо- та волюморецепторів у головний мозок. Тому норма води для дорослої людини –  це, орієнтовно 40 мл на кг нормальної маси тіла та 100 -150 мл на кг маси тіла дитини (тому діти так часто просять пити). Тобто лише ОДИН ЛІТР ВОДИ у так званому вільному вигляді потрібно людині, яка веде розмірене життя офісного працівника, без надмірних фізичних навантажень і без надмірного потіння (тут мова не йде про патологічні стани, наприклад, інфекції, зневоднення, діарею, деякі захворювання нирок і тд). Все, що понад цю норму - це перевантаження серця та судин, посилений розпад білка, що особливо небезпечно для людей старшого віку (не змушуйте своїх батьків пити по два і більше літрів води).
Звідки пішов цей міф про 8 склянок? 
Якщо Вам щось особливо рекомендують, не полінуйтеся пошукати в літературі, звідки "ноги ростуть". Свого часу вони "виросли" разом із початком продажу бутильованих вод. 
Є багато досліджень на цю тему. 
Одне з них – Vreeman, Rachel C, and Aaron E Carroll. “Medical Myths.” BMJ : British Medical Journal 335.7633 (2007): 1288–1289. PMC. Web. 12 Nov. 2015.
Просто клікніть і почитайте: 
http://www.med.umich.edu/…/ObgynClinic/8GlassesWaterMyth.pdf

(с) Оксана Скиталінська

Фото з особистої сторінки Оксани Скиталінської у Фейсбуку

Каралєвна
Автор:
Каралєвна
comments powered by HyperComments