Ласкаво просимо, трон наразі вільний
06
березня 2019 О 0:32
172
Очищення. Частина перша

Разом із вибором на користь себе, людина автоматично бере на себе відповідальність за власне життя: вона відмовляється від ролі жертви, яку раніше активно відігравала за першого ж слушного випадку, і починає цілеспрямовано рухатись в сторону свідомого життя. Так, з моменту прийняття цього непростого рішення, особистість стає творцем власної долі.

Щастя. На думку Далай-лами, головною метою життя людини є пошук щастя (Dalai Lama, Tutu & Abrams, 2016). Так, саме заради того, щоби відчути себе щасливою, людина готова здійснити будь-який вчинок та пройти через найскладніше випробування. Характерною рисою свідомого життя є усвідомлене створення і підтримання особистістю максимальних умов для того, щоби бути щасливою. Беручи на себе відповідальність за власне життя, вона кожен свій вибір підпорядковує не імпульсивному пориву, здійсненому під впливом настрою, як було раніше, а планомірній роботі з наповнення простору тільки тими речами, подіями й людьми, які приносять їй задоволення та роблять її щасливою. Отже, виходячи з цього, перший виклик, який стоїть перед нами на шляху до гармонійного і щасливого життя - очищення свого матеріального простору.

Під фразою "очищення свого матеріального простору", авторка має на увазі прибирання у власному будинку, на робочому столі, в бардачку автомобіля та інших місцях з метою звільнення від речей, які більше не приносять радості своєму власнику. Для досягнення цієї цілі, ми будемо використовувати метод КонМарі. Цей метод було розроблено японським консультантом з наведення порядку - Марі Кондо, яка запропонувала простий та дієвий спосіб подолати захаращеність за допомогою набору правил по сортуванню, впорядкуванню та зберіганню речей. Автор методу КонМарі переконана, що приводячи до ладу свій будинок, людина автоматично приводить до ладу власні справи та навіть власне минуле. У такий спосіб, коли ми завершимо наводити порядок у власному будинку, наше життя теж автоматично зміниться. І як тільки ми відчуємо, як це – мати по-справжньому організований будинок - ми зможемо відчути, що весь наш світ став яскравішим і в захаращенні більше не буде потреби. Це пані Кондо й називає "магією прибирання": ми не тільки перестанемо влаштовувати безлад, але й зможемо отримати новий старт у власному житті (Kondo, 2011).

Акт перший. Якщо до цього часу ви жодного разу не змогли зберегти порядок, який так ретельно наводили пару днів до цього, то скоріш за все, зможете виявити, що майже неможливо привчити себе прибирати потроху (наприклад, одну кімнату за раз). Головний секрет успіху полягає в тому, щоб прибрати все одним махом, а не поступово як це було раніше. Дотримуючись цієї стратегії, можна назавжди змінити свої мисленнєві паттерни і життєві звички. Так, якщо люди знову захаращують свої приміщення, навіть, коли вони часто займаються прибиранням, то основна проблема полягає не в самих приміщеннях і не в кількості речей, а саме в способі мислення. Навіть, якщо на початку вони й відчувають прилив натхнення, то їм важко зберегти високу мотивацію до кінця процедури. Основна причина цього розповсюдженого явища криється в тому, що люди не бачать результатів своєї роботи або ж не відчувають впливу власних зусиль на кінцевий результат. Саме через це, успіх залежить від можливості негайно відчути результати на матеріальному рівні. Тому, якщо ми будемо застосовувати правильний метод та концентрувати свої зусилля на ретельному і повному позбавленню від мотлоху в межах короткого проміжку часу, то зможемо побачити миттєві результати, які нададуть нам впевненості й сил для підтримки свого простору в порядку віднині та назавжди.

Акт другий. Перш ніж розпочати процес позбавлення від непотрібних речей, не пошкодуймо часу на те, щоб ретельно все обдумати. У такий спосіб, Марі Кондо пропонує нам зробити візуалізацію ідеального образу життя, про яке ми завжди мріяли. Якщо ж пропустити цей етап, то не тільки можна затримати весь процес, але й можна наразите себе на високу ймовірність ризику зворотної дії.  Цілі подібні до - "Я хочу жити без захаращеності" або ж "Я хочу навчитися прибирати речі", є досить узагальненими. Для досягнення успіху, нам потрібно мислити глибше. Мислити за допомогою конкретних понять, які допоможуть розкрити унікальний образ життя в незахаращеному просторі, окремо для кожного індивіда. Важливо досягти максимальної деталізації, наочно уявивши омріяний стиль життя, та описати його на папері. Якщо ж для деяких людей важко зробити цю підготовчу роботу, то можна спробувати пошукати в Інтернеті фотографії, які привернуть увагу й пробудять бажання. Також може бути корисним відвідання пари виставок, які допоможуть відчути те, що може сподобатись.

Отже, наразі, коли ми уявили собі омріяний стиль життя, прийшов вже час напряму перейти до позбавлення від непотрібних речей? Ні, поки ще – ні. Наш наступний крок – визначити, чому ми хочемо жити саме в такий спосіб. Для цього нам необхідно подивитися на записи, зроблені щодо бажаного стилю життя й знову задуматися, ще раз ставлячи собі питання "чому?" для кожної відповіді. Повторювати цю процедуру необхідно від трьох до п'яти разів по кожній темі.

Продовжуючи досліджувати причини, що спонукали нас вважати саме такий спосіб життя ідеальним, ми зможемо прийти до простого усвідомлення: увесь смисл позбавлення від непотрібних речей та зберігання тільки бажаного полягає в тому, щоб бути щасливими. Можливо, це здається очевидним, але важливо самостійно відчути це усвідомлення та дати йому закарбуватися в нашому серці. До того, як почати прибирання, ще раз необхідно подивитися на стиль життя, який  ми прагнемо здобути й спитати себе: "Навіщо мені потрібно проводити прибирання?". Коли знайдемо відповідь, тоді ми будемо готові переходити до наступного етапу – вивчення речей, якими ми володіємо.

Акт третій. Коли мова йде про позбавлення від непотрібних речей, то образу ж на думку приходить декілька знайомих паттернів поведінки. Перший полягає в тому, щоб викидати речі, коли вони перестають добре функціонувати, наприклад, псуються й не підлягають подальшому ремонту, або коли стає непридатною для використання частина складного предмета чи набору. Другий підхід – викидати застарілі речі, наприклад, одяг, що перестав бути модним, або ж речі, пов'язані з давно минулою подією. Легко позбавлятися речей, коли існує очевидна причина для того, щоб це зробити. Набагато складніше, коли ніякої явної причини немає. Так, найкращий спосіб вибирати, що зберегти, а що викинути - брати кожен предмет в руки та подумки запитувати в себе: " Чи викликає це в мене радість?". Після цієї процедури, зберігати необхідно лише ті речі, які викликають позитивний відгук в нашому серці. Далі - здійснюємо радикальний стрибок та позбавляємося від всього, що не приносить нам більше радості. Зробивши це, ми зможемо "перезавантажити" власне життя та обрати для себе новий стиль буття.

Акт четвертий. Пані Кондо рекомендує проводити прибирання за категоріями. Перш ніж вирішувати, що зберегти, а з чим прийшов час прощатися, необхідно одночасно зібрати всі речі, які підпадають під одну категорію, до купи. Цей етап є досить важливим: він допомагає нам сформувати точне уявлення про те, скільки речей у нас є. Більшість людей переживають шок, побачивши величезний обсяг предметів, що нерідко вдвоє перевищує ту кількість, яку вони собі уявляли до цього. Окрім того, збираючи речі в одному місці, ми можемо порівняти предмети, схожі за дизайном, в результаті чого нам значно легше вирішити чи бажаємо ми їх зберігати й надалі. Є ще одна вагома причина для того, щоб витягнути всі предмети однієї категорії із шухляд, шаф та комодів і розкласти їх разом. Речі, які зберігаються не на видноті, - це сплячі речі. Через це набагато важче вирішити, викликають вони радість чи ні. Витягнувши їх на денне світло і, так би мовити, ожививши їх, ми зможемо з усією впевненістю визнати, що нам стало напрочуд легко визначити, зачіпають вони наше серце чи ні.

Акт п'ятий. Основна ідея визначення конкретного місця для зберігання кожної окремої речі полягає в тому, щоб у будь-якої з них було своє місце. Хоча на перший погляд може здатися, що визначення місце для кожної речі може бути складним процесом, на ділі ж це набагато простіше, аніж ж визначити, що залишити, а чого позбутися назавжди. Оскільки ми вже прийняли рішення, які саме предмети бажаємо залишити, й оскільки всі ці предмети належать до однієї категорії, єдине, що нам залишилося зробити, - зберігати їх поряд одна із одною. Чому так важливо, щоб у кожної речі було своє місце? Тому що існування "безпритульної" речі примножує шанси на те, що наш простір знову стане захаращеним. Після того, як ми визначили місце для речі, закінчуючи користування нею, потрібно прибрати її на місце. Це – головна вимога для зберігання (Kondo, 2011).

Таким чином, Марі Кондо вважає, що наше життя по-справжньому починається тільки після того, як ми приведемо своє помешкання до порядку. У такий спосіб, прибирання перестає бути метою всього життя: його можна провести швидко та ретельно всього лише за один раз, єдине про, що нам потрібно буде продовжувати думати далі – вибирати, що зберігати, а від чого необхідно позбавитися, і піклуватися про речі, які ми вирішили зберегти. Після того, як ми проведемо прибирання за методом КонМарі, ми зможемо ефективніше витрачати свій час на заняття, які приносять нам найбільшу радість та які безпосередньо пов'язані із нашої життєвою місією.   

Олена Колесник
Автор:
Олена Колесник
comments powered by HyperComments