Ласкаво просимо, трон наразі вільний
05
липня 2018 О 11:10
567
Чому пошук мотивації – марна трата часу

Останнім часом слово «мотивація» перетворилося на кліше. Так само як «зона комфорту», «тайм-менеджмент» та «постановка цілей». Ми починаємо підозрювати, що мотивація не завжди працює: або її немає, або ж вона грає з нами в хованки, а найчастіше – просто зникає в найбільш невдалі моменти, як от одразу після прийняття рішення вивчити нову іноземну мову, прокидатися раніше або відмовитись від фаст-фуду.

Відкрию вам страшну таємницю: мотивація не працює як мінімум з двох причин: 1. Ми очікуємо, що прокинемось одного сонячного ранку вмотивовані та розпочнемо нове життя; 2. Ми очікуємо, що хтось прийде та замотивує нас: я прийшов на тренінг, мотивуйте мене! Мої вітання, але ніхто не прийде і не змінить ваше життя ЗАМІСТЬ вас.

І що з цим робити?

Мел Роббінс – американська мотиваційна спікерка, радіоведуча та авторка книги-бестселера «5-second rule» говорить про те, що змінити життя просто, але нелегко. Просто – тому що зміна відбувається в одну мить, як клацання пальців, в той момент, коли ви приймаєте усвідомлене та важливе для себе рішення. Чи стикались ви з ситуацією, коли дівчина курила 3-5 років, а дізнавшись про вагітність, кинула за один день? В цей момент для неї здоров’я її дитини стало занадто важливим, і вона прийняла рішення не курити. Її додатково ніхто не мотивував, і на тренінг вона не ходила. Нелегко – тому що будь-які зміни потребують зусиль, і щоб зрозуміти, що є зусилля на фізичному рівні, почніть прокидатись кожного ранку на півгодини раніше (а можливо, ви вже неодноразово робили спроби, але через 2-5-8 днів вирішували, що «це не моє» і відмовлялися від свого наміру).

Чому так відбувається? Наш мозок працює таким чином, що намагається захистити нас від усього складного, страшного та незвичного; він вигадує всі можливі причини для того, щоб ми залишалися у своїй зоні комфорту. Більш того, ми додатково програмуємо себе на те, щоб не змінюватися, наприклад, коли на питання про справи відповідаємо: «та все окей». Вам не подобається ваша робота, але ж вона у вас є; ваші стосунки втратили яскравість, але ж ви разом вже 5 років і по-іншому не буває; ви хотіли б регулярно займатись спортом, але ж це не критично. У вас все окей. Це та історія, яку ми собі переповідаємо кожного дня, і яка змушує нас жити у прірві виправдань та на кладовищі нереалізованих мрій.

Гарні новини в тому, що вчені знайшли спосіб обдурити наш мозок: і якщо він вже грає нечесно та намагається нас застерегти від змін, штучно перебільшуючи ризики або малюючи картини невдач у голові, настав час піти в контратаку. Кожного разу, коли у вас з’являється нова ідея або потрібно почати діяти, у вас є не більше п’яти секунд до того моменту, як мозок переконає вас відмовитись від свого наміру. Як їх використати? Зробіть зворотній відлік: 5-4-3-2-1 та дійте! Спрацював будильник, і поки рука тягнеться до кнопки повтору, скажіть собі: "5-4-3-2-1" і фізично підіймайтесь з ліжка. Немає бажання телефонувати потенційним інвесторам? 5-4-3-2-1-підіймайте слухавку. Цікавий спікер на конференції? 5-4-3-2-1-ставте вже свої питання!

Коли це правило працює?

Ці п’ять секунд – ваш шанс почати робити речі, які просуватимуть вас по життю. Цей принцип працює, тому що мозок не встигає звернутися до звичного мислення, адже зворотній відлік розриває петлю звички. Правило п'яти секунд можна застосовувати, коли ви культивуєте нову звичку: раніше прокидатися, ходити в спортзал, займатися медитацією; коли відчуваєте страх перед публічним виступом, телефонним дзвінком або новим знайомством; у випадку, коли фокус потрібно змінити на позитивний. Життя – лайно? 5-4-3-2-1 – життя прекрасне! А тепер назвіть 5 причин, чому воно прекрасне.

Мене питають, чи працює це правило для подолання прокрастинації. Так, працює. Коли ми називаємо себе прокрастинаторами, то насправді маємо на увазі, що в нас є звичка відкладати справи на пізніше, а як 5-4-3-2-1 працює зі звичками, ви вже знаєте. Пам’ятайте: ця техніка не робить дію менш страшною або легкою, вона просто змушує вас ДІЯТИ, а діючи кожного дня, ви крок за кроком наближаєтесь до тієї особистості, якою прагнете стати.

То чи потрібно приймати кожне рішення на 5-4-3-2-1? Скажу так: якщо ви обираєте університет, підписуєте папери про розлучення або погоджуєтесь на довгострокову роботу за кордоном – краще все ретельно зважити та прийняти продумане рішення. Проте, якщо ви рухаєтесь до своєї мрії і оточені сумнівами, або у вас з’являється інтуїтивне бажання діяти чи ви чітко налаштувались робити нові кроки – 100%.

І наостанок…час діяти!

Дізнавшись про правило 5 секунд, я почала частіше говорити «так» новим пропозиціям та діяти інтуїтивно, а учасниці моїх програм розповідають, що провели незабутній уїк-енд у Львові з малознайомими людьми, зробили татуювання, змінили роботу, нарешті написали у видавництво та надіслали свої творчі ідеї.

Досить чекати на ідеальний момент, бо його не існує. Згадайте те, що ви відкладали у довгий ящик і що можна зробити прямо зараз – телефонний дзвінок, прибирання у квартирі, запис до лікаря. Відрахуйте 5-4-3-2-1 і мерщій діяти!

P.S.  А всім тим, кому не вистачає яскравих моментів у житті, ось порада: наступного разу, коли вам запропонують щось незвичне та невластиве – поїздку в інше місто автостопом, похід у квест-кімнату чи дводенний кулінарний курс, скажіть собі: 5-4-3-2-1-так і подивіться, які нові можливості відкриються для вас вже сьогодні.

Юлія Мацаєнко
Автор:
Юлія Мацаєнко
comments powered by HyperComments